WhatsApp Destek

900 ₺ ve üzeri siparişlerinizde KARGO BEDAVA

Afrodizyak Etkili Kokular Nelerdir?

Koku ile beyin arasında çok kuvvetli bir bağın bulunduğu herkes olmasa da pek çok kişi tarafından bilinen bir hakikattir. Kokuların en etkileyici niteliklerinden birisi, duyguları harekete geçirebilme gücüdür.

Koku ile beyin arasında çok kuvvetli bir bağın bulunduğu herkes olmasa da pek çok kişi tarafından bilinen bir hakikattir. Kokuların en etkileyici niteliklerinden birisi, duyguları harekete geçirebilme gücüdür. Bilhassa cinsel arzuları harekete geçiren kokular son dönemde bir hayli popüler olmuştur. Peki, duyguları harekete geçirmek kavramıyla kastedilen nedir? Tahmin edilebileceği üzere bu makalede afrodizyak etkili kokular nelerdir? Bunlardan bahsedilecektir.

Yasemin

Listenin birinci sırasında yasemin bulunur. 2015 senesinde yapılan bir araştırmaya göre yasemin, libido yükseltici bir etkiye sahiptir. Yasemin dünya üstünde bulunan birçok kültürde “aşkın kokusu” olarak bilinir. Araştırmanın neticeleri göstermiştir ki, bu tanımı fazlası ile hak eder. Genel itibariyle çiçeksi koku türüne sahip olan parfümlerde kullanılmakta olan yasemin, afroziyak etkili parfümlerin de vazgeçilmez bir içeriğidir.

Gül

Gül, kendisine özel kokusuyla Türk kültüründe de bir hayli mühim bir yere sahip bir çiçektir. Gül kokusu genelde sakinleştirici ve yatıştırıcı nitelikleriyle bilinir. Yine 2015 senesinde yapılan bir araştırmada, gül yağının yaydığı kokunun, bilhassa erkekler üstünde kuvvetli bir uyarıcı etki bırakabileceği keşfedilmiştir. Kadifemsi bir koku olan gül, sahibi olduğu zihni dinginleştiren ve bununla birlikte uyarıcı etkisiyle afrodizyak parfümler için vazgeçilmezler arasındadır.

Vanilya

Vanilya, kuvvetli afrodizyak etkiye sahip kokular arasındadır. Aynı güle benzer şekilde, vanilya kokusu da zihni rahatlatan bir etkiye sahiptir. Çoğunlukla hafif şekerli ve yaz kokularında kullanımı daha fazladır. Zihni rahatlatarak daha etkili hislerin meydana çıkmasına katkıda bulunan, harekete geçirici, naif bir kokudur.

Zencefil

Zencefil, kökeni Asya’ya dayanan bir bitki olup, sahibi olduğu baharatımsı kokusuyla bilhassa erkekler üstünde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Sahip olduğu bu nitelik sonucunda afrodizyak parfümlerin vazgeçilmezlerinden olmuştur. Zencefil, çoğu zaman baharatımsı koku türüne sahip parfümlerdeki kullanımıyla ön plana çıkar. Sahip olduğu afrodizyak etkisinin yanı sıra, kan dolaşımının hızlanmasına katkı sağlaması, baş ağrısı geçirmeye yardımcı olması ve mide rahatsızlıklarını hafifletmesiyle da ünlü bir bitkidir. Sert baharatımsı kokuları sevmeyenlere önerilmeyen, kendisine özel bir kokusu vardır.

Misk

Misk, parfümlerde ağırlıklı olarak kullanılacak olan bir kokudur. Elde ediliş metodunun bir hayli zor olması nedeniyle bir hayli kıymetli bir kokudur. Asya’nın yüksek kesimlerinde yaşamakta olan bir tür ceylanın karın bölgesinden elde edilir. Son derece karmaşık bir kokudur. Tarif etmek bir hayli zordur. Asırlar boyunca kullanılmakta olan ve bilinen en eski afrodizyak etkili kokulardandır.

Champaca

Manolya familyasından çiçekli bir bitki olan champaca, afrodizyak tesiriyle meşhu, Asya’ya özgü bir bitkidir. Kimi kaynaklarda parfüm ağacı adıyla geçer. Champaca bitkisine ait çiçeklerden sağlanan yağ, bilhassa afrodizyak parfümlerde sık olarak kullanılır. Çok kuvvetli bir kokuya sahiptir. Piyasada var olan kimi parfümlerde tek nota olarak bile kullanılabilir.

Safran

Safran, safran çiçeğinden elde edilen bir hayli kıymetli bir baharattır.

  • Sadece yarım kilogram safran baharatı elde etmek için yaklaşık 80.000 çiçek gerekir.
  • Çok güçlü bir renk verici özelliğe sahip olup; kendisine has bir sarı renge sahiptir.
  • Asya kökenli bir bitki olmakla birlikte, ülkemiz de dahil olmak üzere Yunanistan, İran ve Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilir.
  • Çoğunlukla baharatımsı kokularda tercih edilmekle birlikte, sahibi olduğu uyarıcı etkileriyle afrodizyak etkili kokularda da sık olarak kullanılır.
  • 2013 senesinde yapılan araştırmada afrodizyak etkisi incelenmiştir.

Safran, afrodizyak etkisinin beraberinde, depresyonun giderilmesine yardımcı olan ve enerji veren nitelikleriyle de meşhurdur.

Sandal Ağacı

Oldukça etkileyici bir koku tarzına sahip olan sandal ağacının sahibi olduğu afrodizyak etkisi, 2006 senesinde yapılan bir araştırmayla doğrulanmıştır. Sandal ağacı en pahalı kokular içerisinde yer alır. Aroma terapi uygulamalarının vazgeçilmezleri içerisinde yer alır. Mod yükseltici ve huzur veren bir etkiye sahiptir.

Şakayık

Bitkisel kökenli afrodizyakları inceleyen 2013 senesindeki bir araştırmada, şakayık çiçeklerinin erkekler üstünde uyarıcı bir etki bıraktığı ispatlanmıştır. Çiçeksi ve ferah parfümlerde sık olarak görülür. Yumuşak bir koku tarzına sahip olmakla birlikte, turunçgil notalarıyla sık olarak kullanılır.

Lavanta

Lavanta, sakinleştirici etkisiyle öne çıkan aroma terapik bir bitkidir. 2014 senesinde yapılan bir araştırmaya göre lavantanın erkeklerde kan akışını hızlandırdığı ve uyarıcı etkileri bulunduğu keşfedilmiştir.

07 Oca 2022 14:53

    © 2022 Ecza Trendi. Tüm hakları saklıdır.